
Office Chair in Gray Fabric and Light Brown Leatherette with Black Base By Homeroots
Office Chair in Gray Fabric and Light Brown Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Dimensions: | 37.21" H x 21.26" W x 25.6" D |
| Product Color: | Gray |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Material: | Faux Leather |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 370514 |
| Product UPC: | 4512839461632 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $539.11
-65%$539.11
$188.69More Images





Office Chair in Gray Fabric and Light Brown Leatherette with Black Base By Homeroots
Office Chair in Gray Fabric and Light Brown Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Dimensions: | 37.21" H x 21.26" W x 25.6" D |
| Product Color: | Gray |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Material: | Faux Leather |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 370514 |
| Product UPC: | 4512839461632 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Office Chair in Gray Fabric and Light Brown Leatherette with Black Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Dimensions: | 37.21" H x 21.26" W x 25.6" D |
| Product Color: | Gray |
| Product Finish: | Leatherette, Fabric, Steel base |
| Product Material: | Faux Leather |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 370514 |
| Product UPC: | 4512839461632 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























