
Office Chair in Clear with Chromed Steel Base By Homeroots
Office Chair in Clear with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 39.49 H x 20.52 W x 22.01 D |
| Product Color: | Clear |
| Frame Color: | Chrome |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Acrylic, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370505 |
| Product UPC: | 4512839461724 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Clear Chromed Steel Base |
| 39 49 Office Chair Clear |
| Office Chair Clear |
| 49 Office Chair Clear Chromed |
| Office Chair Clear Chromed Steel |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Office Chair in Clear with Chromed Steel Base By Homeroots
Office Chair in Clear with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 39.49 H x 20.52 W x 22.01 D |
| Product Color: | Clear |
| Frame Color: | Chrome |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Acrylic, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370505 |
| Product UPC: | 4512839461724 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Clear Chromed Steel Base |
| 39 49 Office Chair Clear |
| Office Chair Clear |
| 49 Office Chair Clear Chromed |
| Office Chair Clear Chromed Steel |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Office Chair in Clear with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 39.49 H x 20.52 W x 22.01 D |
| Product Color: | Clear |
| Frame Color: | Chrome |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Acrylic, Steel base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370505 |
| Product UPC: | 4512839461724 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Clear Chromed Steel Base |
| 39 49 Office Chair Clear |
| Office Chair Clear |
| 49 Office Chair Clear Chromed |
| Office Chair Clear Chromed Steel |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























