
Off White Fabric Wrap Accent Chair with Metal Frame By Homeroots
With a perfectly stuffed, upholstered seat and back, this combines durability with luxury and comfort. The body is anchored to metal legs finished in a rustic brown polish that complements the off white fabric, ensuring the comfort of the highest degree. It was designed to align with the modern style.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7in W x 27.16in D x 30.7in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380394 |
| Product UPC: | 4512822852775 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wrap Accent Chair Metal Frame |
| White Fabric Wrap Accent Chair |
| Fabric Wrap Accent Chair Metal |
| Accent Chair Metal Frame |
| Wrap Accent Chair Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,037.69
-65%$1,037.69
$363.19More Images








Off White Fabric Wrap Accent Chair with Metal Frame By Homeroots
With a perfectly stuffed, upholstered seat and back, this combines durability with luxury and comfort. The body is anchored to metal legs finished in a rustic brown polish that complements the off white fabric, ensuring the comfort of the highest degree. It was designed to align with the modern style.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7in W x 27.16in D x 30.7in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380394 |
| Product UPC: | 4512822852775 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wrap Accent Chair Metal Frame |
| White Fabric Wrap Accent Chair |
| Fabric Wrap Accent Chair Metal |
| Accent Chair Metal Frame |
| Wrap Accent Chair Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a perfectly stuffed, upholstered seat and back, this combines durability with luxury and comfort. The body is anchored to metal legs finished in a rustic brown polish that complements the off white fabric, ensuring the comfort of the highest degree. It was designed to align with the modern style.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 30.7in W x 27.16in D x 30.7in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380394 |
| Product UPC: | 4512822852775 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wrap Accent Chair Metal Frame |
| White Fabric Wrap Accent Chair |
| Fabric Wrap Accent Chair Metal |
| Accent Chair Metal Frame |
| Wrap Accent Chair Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























