
Oak and Walnut Ultra modern Glass top Coffee Table By Homeroots
Intriguing abstract pattern and elegant design create a stunning visual feast in this ultra-modern coffee table. Sleek and sophisticated, this coffee table (end table also available and sold separately) is the perfect choice for any contemporary home/office or den and make coordinating room decor effortless and fun. It include beautiful Glass Top and unique geometric-wave style table base in oak and walnut finish, making this coffee table an immediate eye-catching delight. This coffee table will easily become the stunning focal point of any room in your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 28in D x 17in H |
| Product Material: | Glass |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Walnut, Oak |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 383814 |
| Product UPC: | 4512822754949 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Walnut Ultra Modern Glass |
| Ultra Modern Glass Coffee Table |
| Walnut Ultra Modern Glass Coffee |
| Modern Glass Coffee Table |
| Walnut Ultra Modern Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Oak and Walnut Ultra modern Glass top Coffee Table By Homeroots
Intriguing abstract pattern and elegant design create a stunning visual feast in this ultra-modern coffee table. Sleek and sophisticated, this coffee table (end table also available and sold separately) is the perfect choice for any contemporary home/office or den and make coordinating room decor effortless and fun. It include beautiful Glass Top and unique geometric-wave style table base in oak and walnut finish, making this coffee table an immediate eye-catching delight. This coffee table will easily become the stunning focal point of any room in your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 28in D x 17in H |
| Product Material: | Glass |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Walnut, Oak |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 383814 |
| Product UPC: | 4512822754949 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Walnut Ultra Modern Glass |
| Ultra Modern Glass Coffee Table |
| Walnut Ultra Modern Glass Coffee |
| Modern Glass Coffee Table |
| Walnut Ultra Modern Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Intriguing abstract pattern and elegant design create a stunning visual feast in this ultra-modern coffee table. Sleek and sophisticated, this coffee table (end table also available and sold separately) is the perfect choice for any contemporary home/office or den and make coordinating room decor effortless and fun. It include beautiful Glass Top and unique geometric-wave style table base in oak and walnut finish, making this coffee table an immediate eye-catching delight. This coffee table will easily become the stunning focal point of any room in your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 28in D x 17in H |
| Product Material: | Glass |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Walnut, Oak |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 383814 |
| Product UPC: | 4512822754949 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Walnut Ultra Modern Glass |
| Ultra Modern Glass Coffee Table |
| Walnut Ultra Modern Glass Coffee |
| Modern Glass Coffee Table |
| Walnut Ultra Modern Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























