
Nickel & Clear Glass Coffee Table By Homeroots
Uncommon creativity and innovation are combined in the design of this stylish occasional table. It is crafted out of solid aluminum and metal to create an inspiring atmosphere in any room. It sports a clear tempered glass top and a metal shelf at the bottom for keeping few essentials. The beautiful top is anchored by metal tapered legs for support. This piece will be a great inclusion in your living room setting. Weight capacity: 60Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Glass |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 319003 |
| Product UPC: | 614486164684 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Nickel Clear Glass Coffee Table |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| 40 18 Nickel Clear Glass |
| 18 Nickel Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,168.06
-65%$1,168.06
$408.82More Images


Nickel & Clear Glass Coffee Table By Homeroots
Uncommon creativity and innovation are combined in the design of this stylish occasional table. It is crafted out of solid aluminum and metal to create an inspiring atmosphere in any room. It sports a clear tempered glass top and a metal shelf at the bottom for keeping few essentials. The beautiful top is anchored by metal tapered legs for support. This piece will be a great inclusion in your living room setting. Weight capacity: 60Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Glass |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 319003 |
| Product UPC: | 614486164684 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Nickel Clear Glass Coffee Table |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| 40 18 Nickel Clear Glass |
| 18 Nickel Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Uncommon creativity and innovation are combined in the design of this stylish occasional table. It is crafted out of solid aluminum and metal to create an inspiring atmosphere in any room. It sports a clear tempered glass top and a metal shelf at the bottom for keeping few essentials. The beautiful top is anchored by metal tapered legs for support. This piece will be a great inclusion in your living room setting. Weight capacity: 60Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Glass |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 319003 |
| Product UPC: | 614486164684 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Nickel Clear Glass Coffee Table |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| 40 18 Nickel Clear Glass |
| 18 Nickel Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























