
Newport Plantation Cherry Low Bookcase By Homeroots
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a rich Plantation Cherry finish. The top and fixed shelves are made from choice birch veneer.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Cherry |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Plantation Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389554 |
| Product UPC: | 4512822874616 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Plantation Cherry Low Bookcase |
| Plantation Cherry Low Bookcase |
| Cherry Low Bookcase |
| Newport Plantation Cherry Low |
| Newport Plantation Cherry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Newport Plantation Cherry Low Bookcase By Homeroots
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a rich Plantation Cherry finish. The top and fixed shelves are made from choice birch veneer.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Cherry |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Plantation Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389554 |
| Product UPC: | 4512822874616 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Plantation Cherry Low Bookcase |
| Plantation Cherry Low Bookcase |
| Cherry Low Bookcase |
| Newport Plantation Cherry Low |
| Newport Plantation Cherry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a rich Plantation Cherry finish. The top and fixed shelves are made from choice birch veneer.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Cherry |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Plantation Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389554 |
| Product UPC: | 4512822874616 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Plantation Cherry Low Bookcase |
| Plantation Cherry Low Bookcase |
| Cherry Low Bookcase |
| Newport Plantation Cherry Low |
| Newport Plantation Cherry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























