
Newport Olive Ash Burl Low Bookcase By Homeroots
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a rich Olive Ash Burl finish. The top and fixed shelves are made from birch veneer. The shelf height is 10"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Olive Ash Burl |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389576 |
| Product UPC: | 4512822874852 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Ash Burl Low Bookcase |
| Newport Olive Ash Burl Low |
| Ash Burl Low Bookcase |
| Burl Low Bookcase |
| Newport Olive Ash Burl |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $504.24
-65%$504.24
$176.48More Images

Newport Olive Ash Burl Low Bookcase By Homeroots
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a rich Olive Ash Burl finish. The top and fixed shelves are made from birch veneer. The shelf height is 10"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Olive Ash Burl |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389576 |
| Product UPC: | 4512822874852 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Ash Burl Low Bookcase |
| Newport Olive Ash Burl Low |
| Ash Burl Low Bookcase |
| Burl Low Bookcase |
| Newport Olive Ash Burl |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a rich Olive Ash Burl finish. The top and fixed shelves are made from birch veneer. The shelf height is 10"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Olive Ash Burl |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389576 |
| Product UPC: | 4512822874852 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Ash Burl Low Bookcase |
| Newport Olive Ash Burl Low |
| Ash Burl Low Bookcase |
| Burl Low Bookcase |
| Newport Olive Ash Burl |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























