
Newport Glossy White Low Bookcase By Homeroots
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway, kitchen, child’s room or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a lovely Cottage White finish. The top and fixed shelves are made from birch veneer.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Glossy White |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389557 |
| Product UPC: | 4512822874654 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Glossy White Low Bookcase |
| Glossy White Low Bookcase |
| White Low Bookcase |
| Newport Glossy White Low |
| Newport Glossy White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Newport Glossy White Low Bookcase By Homeroots
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway, kitchen, child’s room or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a lovely Cottage White finish. The top and fixed shelves are made from birch veneer.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Glossy White |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389557 |
| Product UPC: | 4512822874654 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Glossy White Low Bookcase |
| Glossy White Low Bookcase |
| White Low Bookcase |
| Newport Glossy White Low |
| Newport Glossy White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway, kitchen, child’s room or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped side supports and a lovely Cottage White finish. The top and fixed shelves are made from birch veneer.
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Glossy White |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389557 |
| Product UPC: | 4512822874654 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Glossy White Low Bookcase |
| Glossy White Low Bookcase |
| White Low Bookcase |
| Newport Glossy White Low |
| Newport Glossy White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























