
Newport Black & Cherry Low Bookcase By Homeroots
This stylish two-tone transitional bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped cherry finished side supports in elegant contrast with the black finish of the rest of the piece. The top and shelves are made from choice birch veneer. Shelves are fixed. Shelf dimensions: Middle- 26½”W, 11”D, 9¼”H (to top); Lower- 26½”W, 11”D, 9¾”H (to middle shelf)
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Transitional Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389555 |
| Product UPC: | 4512822874623 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Black Cherry Low Bookcase |
| Black Cherry Low Bookcase |
| Cherry Low Bookcase |
| Newport Black Cherry Low |
| Newport Black Cherry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Newport Black & Cherry Low Bookcase By Homeroots
This stylish two-tone transitional bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped cherry finished side supports in elegant contrast with the black finish of the rest of the piece. The top and shelves are made from choice birch veneer. Shelves are fixed. Shelf dimensions: Middle- 26½”W, 11”D, 9¼”H (to top); Lower- 26½”W, 11”D, 9¾”H (to middle shelf)
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Transitional Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389555 |
| Product UPC: | 4512822874623 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Black Cherry Low Bookcase |
| Black Cherry Low Bookcase |
| Cherry Low Bookcase |
| Newport Black Cherry Low |
| Newport Black Cherry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish two-tone transitional bookcase is a wonderful accent in a living room, family room, hallway or home office. Made for smaller spaces, versatility is one of its key attributes. Crafted from select hardwood solids and wood products, it features X-shaped cherry finished side supports in elegant contrast with the black finish of the rest of the piece. The top and shelves are made from choice birch veneer. Shelves are fixed. Shelf dimensions: Middle- 26½”W, 11”D, 9¼”H (to top); Lower- 26½”W, 11”D, 9¾”H (to middle shelf)
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 32 W x 13 D |
| Product Color: | Multi-Color |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Finish: | Transitional Cherry |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389555 |
| Product UPC: | 4512822874623 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Newport Black Cherry Low Bookcase |
| Black Cherry Low Bookcase |
| Cherry Low Bookcase |
| Newport Black Cherry Low |
| Newport Black Cherry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























