
New York Taxi Sculpture By Homeroots
An authentic part of the Big Apple's history, New York Taxi Sculpture will take you back to the post-war era of the checkered taxi. Handmade out of metal and authentically hand-painted, this replica includes amazing detailing like rolling wheels, fenders, and a taxi sign on the roof. An amazing display piece for any office or living room. 5'' x 5'' x 13"
Specifications
| Product Dimensions: | 5" H x 5" W x 13" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401179 |
| Product UPC: | 808230094949 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







New York Taxi Sculpture By Homeroots
An authentic part of the Big Apple's history, New York Taxi Sculpture will take you back to the post-war era of the checkered taxi. Handmade out of metal and authentically hand-painted, this replica includes amazing detailing like rolling wheels, fenders, and a taxi sign on the roof. An amazing display piece for any office or living room. 5'' x 5'' x 13"
Specifications
| Product Dimensions: | 5" H x 5" W x 13" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401179 |
| Product UPC: | 808230094949 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An authentic part of the Big Apple's history, New York Taxi Sculpture will take you back to the post-war era of the checkered taxi. Handmade out of metal and authentically hand-painted, this replica includes amazing detailing like rolling wheels, fenders, and a taxi sign on the roof. An amazing display piece for any office or living room. 5'' x 5'' x 13"
Specifications
| Product Dimensions: | 5" H x 5" W x 13" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401179 |
| Product UPC: | 808230094949 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























