
Natural Wooden Desk By Homeroots
Classic yet modern the Natural Wooden Desk is the essence of sophistication. The emphasis of this piece is entirely on the desk, a large wide writing space crafted from Acacia wood which is good enough to accommodate a couple of electronics and photos as well. Beveled front edge and a side drawer have been incorporated for additional storage options. Creatively designed wooden legs support and complete the entire look of the desk with iron fittings. 30.75" x 54.25" x 21.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.75 H x 54.25 W x 21.5 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389439 |
| Product UPC: | 4512822873336 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $877.20
-65%$877.20
$307.02More Images








Natural Wooden Desk By Homeroots
Classic yet modern the Natural Wooden Desk is the essence of sophistication. The emphasis of this piece is entirely on the desk, a large wide writing space crafted from Acacia wood which is good enough to accommodate a couple of electronics and photos as well. Beveled front edge and a side drawer have been incorporated for additional storage options. Creatively designed wooden legs support and complete the entire look of the desk with iron fittings. 30.75" x 54.25" x 21.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.75 H x 54.25 W x 21.5 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389439 |
| Product UPC: | 4512822873336 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic yet modern the Natural Wooden Desk is the essence of sophistication. The emphasis of this piece is entirely on the desk, a large wide writing space crafted from Acacia wood which is good enough to accommodate a couple of electronics and photos as well. Beveled front edge and a side drawer have been incorporated for additional storage options. Creatively designed wooden legs support and complete the entire look of the desk with iron fittings. 30.75" x 54.25" x 21.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.75 H x 54.25 W x 21.5 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389439 |
| Product UPC: | 4512822873336 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























