
Natural Wood and Metal Desk By Homeroots
Complete your contemporary montage with the Natural Wood and Metal Desk. Fabricated from a combination of mango wood and black iron splayed legs the desk boasts of a vast writing surface and an equally large drawer to store your favorite stationery. An antique grey finished handle adorns the drawer for easy accessibility. Quite understated, this beautiful desk is quite versatile and suited to fit into any decor. 30" x 54.25" x 24.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 54.25 W x 24.5 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural Mango |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389438 |
| Product UPC: | 4512822873329 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Wood Metal Desk |
| Wood Metal Desk |
| Natural Wood Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $991.81
-65%$991.81
$347.13More Images








Natural Wood and Metal Desk By Homeroots
Complete your contemporary montage with the Natural Wood and Metal Desk. Fabricated from a combination of mango wood and black iron splayed legs the desk boasts of a vast writing surface and an equally large drawer to store your favorite stationery. An antique grey finished handle adorns the drawer for easy accessibility. Quite understated, this beautiful desk is quite versatile and suited to fit into any decor. 30" x 54.25" x 24.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 54.25 W x 24.5 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural Mango |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389438 |
| Product UPC: | 4512822873329 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Wood Metal Desk |
| Wood Metal Desk |
| Natural Wood Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Complete your contemporary montage with the Natural Wood and Metal Desk. Fabricated from a combination of mango wood and black iron splayed legs the desk boasts of a vast writing surface and an equally large drawer to store your favorite stationery. An antique grey finished handle adorns the drawer for easy accessibility. Quite understated, this beautiful desk is quite versatile and suited to fit into any decor. 30" x 54.25" x 24.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 54.25 W x 24.5 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural Mango |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 389438 |
| Product UPC: | 4512822873329 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Wood Metal Desk |
| Wood Metal Desk |
| Natural Wood Metal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























