
Natural Mango Writing Desk By Homeroots
Inspire your creativity and enhance your productivity with the Natural Mango Writing Desk. Versatile in style the writing desk can also be substituted for your work from home needs. Manufactured from natural mango wood solids in a mango wood finish it is strong and durable in function. The cross legged frame is additionally supported by a wooden beam in between for better stability. The dark bronze hinged screwed edges along with the dark bronze pull rings accentuate it's presence. Owing to it's framework the desk can be easily positioned against any flat surface. 31" x 40.5" x 22"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 40.5 W x 22 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural Mango |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389443 |
| Product UPC: | 4512822873381 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $937.55
-65%$937.55
$328.14More Images







Natural Mango Writing Desk By Homeroots
Inspire your creativity and enhance your productivity with the Natural Mango Writing Desk. Versatile in style the writing desk can also be substituted for your work from home needs. Manufactured from natural mango wood solids in a mango wood finish it is strong and durable in function. The cross legged frame is additionally supported by a wooden beam in between for better stability. The dark bronze hinged screwed edges along with the dark bronze pull rings accentuate it's presence. Owing to it's framework the desk can be easily positioned against any flat surface. 31" x 40.5" x 22"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 40.5 W x 22 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural Mango |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389443 |
| Product UPC: | 4512822873381 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspire your creativity and enhance your productivity with the Natural Mango Writing Desk. Versatile in style the writing desk can also be substituted for your work from home needs. Manufactured from natural mango wood solids in a mango wood finish it is strong and durable in function. The cross legged frame is additionally supported by a wooden beam in between for better stability. The dark bronze hinged screwed edges along with the dark bronze pull rings accentuate it's presence. Owing to it's framework the desk can be easily positioned against any flat surface. 31" x 40.5" x 22"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 40.5 W x 22 D |
| Product Color: | Natural Wood |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Natural Mango |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389443 |
| Product UPC: | 4512822873381 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























