
Natural Coat Rack By Homeroots
A functional and stylish addition to your entry way, this Coat Rack is a modern scandinavian statement. Four coat hooks are crafted of layered plywood with a natural oak wood veneer on the outer layers. A 16.5" square footprint gives this coat rack a sturdy stance.
Specifications
| Product Category: | Coat Hangers |
| Product Dimensions: | 68.25 H x 16.5 W x 16.5 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Plywood w. Natural Oak Wood Veneer |
| Product Style: | Mid-Century Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372978 |
| Product UPC: | 4512839454054 |
Additional Information
| natural coat rack |
| 68 25 natural coat rack |
| 25 natural coat rack |
| 16 68 25 natural coat |
| 16 16 68 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $188.80
-65%$188.80
$66.08More Images




Natural Coat Rack By Homeroots
A functional and stylish addition to your entry way, this Coat Rack is a modern scandinavian statement. Four coat hooks are crafted of layered plywood with a natural oak wood veneer on the outer layers. A 16.5" square footprint gives this coat rack a sturdy stance.
Specifications
| Product Category: | Coat Hangers |
| Product Dimensions: | 68.25 H x 16.5 W x 16.5 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Plywood w. Natural Oak Wood Veneer |
| Product Style: | Mid-Century Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372978 |
| Product UPC: | 4512839454054 |
Additional Information
| natural coat rack |
| 68 25 natural coat rack |
| 25 natural coat rack |
| 16 68 25 natural coat |
| 16 16 68 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A functional and stylish addition to your entry way, this Coat Rack is a modern scandinavian statement. Four coat hooks are crafted of layered plywood with a natural oak wood veneer on the outer layers. A 16.5" square footprint gives this coat rack a sturdy stance.
Specifications
| Product Category: | Coat Hangers |
| Product Dimensions: | 68.25 H x 16.5 W x 16.5 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Plywood w. Natural Oak Wood Veneer |
| Product Style: | Mid-Century Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372978 |
| Product UPC: | 4512839454054 |
Additional Information
| natural coat rack |
| 68 25 natural coat rack |
| 25 natural coat rack |
| 16 68 25 natural coat |
| 16 16 68 |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























