
Natural Brown Reclaimed Wood Desk By Homeroots
Highlight the conventional features of your home with the farmhouse inspired Natural Brown Reclaimed Wood Desk. The exquisite combination of wood and metal reveals a stunning sleek desk which is spacious for all your working and writing needs. The multipurpose nature of the desk allows it to be easily accommodated into a home office or as a kitchen side table. 30" x 52.5" x 27.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 52.5 W x 27.75 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Reclaimed wood,eng wood,powder-coated iron |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Farmhouse style with industrial appeal |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402059 |
| Product UPC: | 808230103740 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Lawrenny Reclaimed Wood Desk |
| Reclaimed Wood Desk |
| Lawrenny Reclaimed Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $922.99
-65%$922.99
$323.05More Images








Natural Brown Reclaimed Wood Desk By Homeroots
Highlight the conventional features of your home with the farmhouse inspired Natural Brown Reclaimed Wood Desk. The exquisite combination of wood and metal reveals a stunning sleek desk which is spacious for all your working and writing needs. The multipurpose nature of the desk allows it to be easily accommodated into a home office or as a kitchen side table. 30" x 52.5" x 27.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 52.5 W x 27.75 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Reclaimed wood,eng wood,powder-coated iron |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Farmhouse style with industrial appeal |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402059 |
| Product UPC: | 808230103740 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Lawrenny Reclaimed Wood Desk |
| Reclaimed Wood Desk |
| Lawrenny Reclaimed Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Highlight the conventional features of your home with the farmhouse inspired Natural Brown Reclaimed Wood Desk. The exquisite combination of wood and metal reveals a stunning sleek desk which is spacious for all your working and writing needs. The multipurpose nature of the desk allows it to be easily accommodated into a home office or as a kitchen side table. 30" x 52.5" x 27.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 52.5 W x 27.75 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | Reclaimed wood,eng wood,powder-coated iron |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Farmhouse style with industrial appeal |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402059 |
| Product UPC: | 808230103740 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Lawrenny Reclaimed Wood Desk |
| Reclaimed Wood Desk |
| Lawrenny Reclaimed Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























