
Natural Brown Adjustable Height Desk By Homeroots
Spruce up your home with this opulent styled Natural Brown Adjustable Height Desk. Crafted from a classic combination of wood and metal the desk encapsulates an authentic industrial appeal with a gentle farmhouse stroke. A single drawer delivers the illusion of space which can actually be accessed with a soft lift of the spacious writing desk. The writing surface goes from sitting to standing in seconds in order to reveal hidden storage space. Bold structure with exposed rivets and a powerful X frame work create a definite style statement. Dwell in your rustically designed home office or place in the kitchen for an added counter surface. 32.25" x 48.5" x 24.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 32.25 H x 48.5 W x 24.25 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | MDF,veneer,rubberwood,iron tube |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402081 |
| Product UPC: | 808230103962 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Canton Adjustable Height Desk |
| Adjustable Height Desk |
| Canton Adjustable Height |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $930.73
-65%$930.73
$325.76More Images






Natural Brown Adjustable Height Desk By Homeroots
Spruce up your home with this opulent styled Natural Brown Adjustable Height Desk. Crafted from a classic combination of wood and metal the desk encapsulates an authentic industrial appeal with a gentle farmhouse stroke. A single drawer delivers the illusion of space which can actually be accessed with a soft lift of the spacious writing desk. The writing surface goes from sitting to standing in seconds in order to reveal hidden storage space. Bold structure with exposed rivets and a powerful X frame work create a definite style statement. Dwell in your rustically designed home office or place in the kitchen for an added counter surface. 32.25" x 48.5" x 24.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 32.25 H x 48.5 W x 24.25 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | MDF,veneer,rubberwood,iron tube |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402081 |
| Product UPC: | 808230103962 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Canton Adjustable Height Desk |
| Adjustable Height Desk |
| Canton Adjustable Height |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your home with this opulent styled Natural Brown Adjustable Height Desk. Crafted from a classic combination of wood and metal the desk encapsulates an authentic industrial appeal with a gentle farmhouse stroke. A single drawer delivers the illusion of space which can actually be accessed with a soft lift of the spacious writing desk. The writing surface goes from sitting to standing in seconds in order to reveal hidden storage space. Bold structure with exposed rivets and a powerful X frame work create a definite style statement. Dwell in your rustically designed home office or place in the kitchen for an added counter surface. 32.25" x 48.5" x 24.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 32.25 H x 48.5 W x 24.25 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | MDF,veneer,rubberwood,iron tube |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402081 |
| Product UPC: | 808230103962 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Canton Adjustable Height Desk |
| Adjustable Height Desk |
| Canton Adjustable Height |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























