
Nancy Adjustable Gray Velvet Swivel Barstool in Black Powder Coated Finish By Armen Living
Lend your modern kitchen or entertainment area a gorgeous twist with this height-adjustable bar stool. This high-back, swivel stool features a round base that sits sturdily on your floor. A convenient footrest, your choice of velvet or faux leather upholstery, and black powder coated hardware complete this stool's visual appeal. The Armen Living Nancy Adjustable barstool is available in your choice of Gray faux leather or Gray velvet upholstery and black base.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 17.25in W x 19in D x 35.25-43.25in H |
| Seat Dimensions: | 17.25in W x 16in D x 24-32in H |
| Arm Height: | N/A |
| Back Height: | 11.25 |
| Leg Height: | N/A |
| Product Material: | Black Powder Steel,Fabric,Plywood |
| Fabric Content: | 100% Polyster |
| Wood Type: | Poplar |
| Product Color: | Gray |
| Finish Color: | Black Powder Coated |
| Wood Color: | Black Brushed |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | LCNNBABLVGR |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: Adjustable |
| Upholstery Color: Gray |
| Product Dimensions: 17.25"W x 19"D x 35.25-43.25"H SH: 24-32" |
| Upholstery Material: Velvet or Faux Leather |
| Comes with standard 1 year limited warranty |
| NOTE: Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $166.00
-65%$166.00
$58.10More Images



Nancy Adjustable Gray Velvet Swivel Barstool in Black Powder Coated Finish By Armen Living
Lend your modern kitchen or entertainment area a gorgeous twist with this height-adjustable bar stool. This high-back, swivel stool features a round base that sits sturdily on your floor. A convenient footrest, your choice of velvet or faux leather upholstery, and black powder coated hardware complete this stool's visual appeal. The Armen Living Nancy Adjustable barstool is available in your choice of Gray faux leather or Gray velvet upholstery and black base.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 17.25in W x 19in D x 35.25-43.25in H |
| Seat Dimensions: | 17.25in W x 16in D x 24-32in H |
| Arm Height: | N/A |
| Back Height: | 11.25 |
| Leg Height: | N/A |
| Product Material: | Black Powder Steel,Fabric,Plywood |
| Fabric Content: | 100% Polyster |
| Wood Type: | Poplar |
| Product Color: | Gray |
| Finish Color: | Black Powder Coated |
| Wood Color: | Black Brushed |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | LCNNBABLVGR |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: Adjustable |
| Upholstery Color: Gray |
| Product Dimensions: 17.25"W x 19"D x 35.25-43.25"H SH: 24-32" |
| Upholstery Material: Velvet or Faux Leather |
| Comes with standard 1 year limited warranty |
| NOTE: Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lend your modern kitchen or entertainment area a gorgeous twist with this height-adjustable bar stool. This high-back, swivel stool features a round base that sits sturdily on your floor. A convenient footrest, your choice of velvet or faux leather upholstery, and black powder coated hardware complete this stool's visual appeal. The Armen Living Nancy Adjustable barstool is available in your choice of Gray faux leather or Gray velvet upholstery and black base.
Specifications
| Category: | Barstool |
| Product Dimensions: | 17.25in W x 19in D x 35.25-43.25in H |
| Seat Dimensions: | 17.25in W x 16in D x 24-32in H |
| Arm Height: | N/A |
| Back Height: | 11.25 |
| Leg Height: | N/A |
| Product Material: | Black Powder Steel,Fabric,Plywood |
| Fabric Content: | 100% Polyster |
| Wood Type: | Poplar |
| Product Color: | Gray |
| Finish Color: | Black Powder Coated |
| Wood Color: | Black Brushed |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | LCNNBABLVGR |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: Adjustable |
| Upholstery Color: Gray |
| Product Dimensions: 17.25"W x 19"D x 35.25-43.25"H SH: 24-32" |
| Upholstery Material: Velvet or Faux Leather |
| Comes with standard 1 year limited warranty |
| NOTE: Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























