
Multi-Color Traditional Metal Plate - Wall Decor By Homeroots
mindfully and artfully handcrafted, our traditional metal plate wall decor has got the style and appeal to fill your home with excitement and beauty. it comes with the main plate that is covered by white paint, features a dark brown undercoat baking finish. the dark brown undercoat is slightly revealed by the random distressed handcraft, making the overall design a perfect home blend. - traditional collection - metal construction - white painted - dark brown undercoat baking finish
Specifications
| Product Dimensions: | 12.6" H x 0.2" W x 12.6" D |
| Product Color: | Dirty White |
| Product Finish: | Textured |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 274540 |
| Product UPC: | 689805005856 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Multi-Color Traditional Metal Plate - Wall Decor By Homeroots
mindfully and artfully handcrafted, our traditional metal plate wall decor has got the style and appeal to fill your home with excitement and beauty. it comes with the main plate that is covered by white paint, features a dark brown undercoat baking finish. the dark brown undercoat is slightly revealed by the random distressed handcraft, making the overall design a perfect home blend. - traditional collection - metal construction - white painted - dark brown undercoat baking finish
Specifications
| Product Dimensions: | 12.6" H x 0.2" W x 12.6" D |
| Product Color: | Dirty White |
| Product Finish: | Textured |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 274540 |
| Product UPC: | 689805005856 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
mindfully and artfully handcrafted, our traditional metal plate wall decor has got the style and appeal to fill your home with excitement and beauty. it comes with the main plate that is covered by white paint, features a dark brown undercoat baking finish. the dark brown undercoat is slightly revealed by the random distressed handcraft, making the overall design a perfect home blend. - traditional collection - metal construction - white painted - dark brown undercoat baking finish
Specifications
| Product Dimensions: | 12.6" H x 0.2" W x 12.6" D |
| Product Color: | Dirty White |
| Product Finish: | Textured |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 274540 |
| Product UPC: | 689805005856 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























