
Modern White Marble Coffee Table By Homeroots
Incorporate the Modern White Marble Coffee Table into your home and highlight the contemporary aspect of your space with this transcendent piece. Forged in metal, the all metal base of the table incorporates an iron stretcher with two curved halves for additional support which is topped with an oval shaped white marble. Position this beautiful table in the center of your living room, with it's wide and ample serving width space you can use it as a coffee table or even a cocktail table. 18" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Marble & Metal |
| Top Color: | Off white |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389937 |
| Product UPC: | 4512822878515 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern White Marble Coffee Table |
| White Marble Coffee Table |
| Marble Coffee Table |
| Modern White Marble Coffee |
| Modern White Marble |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,486.96
-65%$1,486.96
$520.44Modern White Marble Coffee Table By Homeroots
Incorporate the Modern White Marble Coffee Table into your home and highlight the contemporary aspect of your space with this transcendent piece. Forged in metal, the all metal base of the table incorporates an iron stretcher with two curved halves for additional support which is topped with an oval shaped white marble. Position this beautiful table in the center of your living room, with it's wide and ample serving width space you can use it as a coffee table or even a cocktail table. 18" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Marble & Metal |
| Top Color: | Off white |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389937 |
| Product UPC: | 4512822878515 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern White Marble Coffee Table |
| White Marble Coffee Table |
| Marble Coffee Table |
| Modern White Marble Coffee |
| Modern White Marble |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Incorporate the Modern White Marble Coffee Table into your home and highlight the contemporary aspect of your space with this transcendent piece. Forged in metal, the all metal base of the table incorporates an iron stretcher with two curved halves for additional support which is topped with an oval shaped white marble. Position this beautiful table in the center of your living room, with it's wide and ample serving width space you can use it as a coffee table or even a cocktail table. 18" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Marble & Metal |
| Top Color: | Off white |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389937 |
| Product UPC: | 4512822878515 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern White Marble Coffee Table |
| White Marble Coffee Table |
| Marble Coffee Table |
| Modern White Marble Coffee |
| Modern White Marble |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























