
Modern White Concrete Abstract Coffee Table By Homeroots
Make an impact with this extraordinarily designed Modern White Concrete Abstract Coffee Table. Featuring an unusual form, the abstract inspired coffee table strikes a definitive pose in any room. Crafted from solid white concrete, it depicts a solid round structure with geometric edges that emanates a chic and trendy look. It illustrates a creative timeless design that adds a touch of funky flair to it's overall appeal. Upgrade your monotonous living room with this abstract modern creation and accent your dull space. 16" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 16in H |
| Product Material: | Concrete |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472131 |
| Product UPC: | 606114578017 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $898.20
-65%$898.20
$314.37More Images




Modern White Concrete Abstract Coffee Table By Homeroots
Make an impact with this extraordinarily designed Modern White Concrete Abstract Coffee Table. Featuring an unusual form, the abstract inspired coffee table strikes a definitive pose in any room. Crafted from solid white concrete, it depicts a solid round structure with geometric edges that emanates a chic and trendy look. It illustrates a creative timeless design that adds a touch of funky flair to it's overall appeal. Upgrade your monotonous living room with this abstract modern creation and accent your dull space. 16" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 16in H |
| Product Material: | Concrete |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472131 |
| Product UPC: | 606114578017 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make an impact with this extraordinarily designed Modern White Concrete Abstract Coffee Table. Featuring an unusual form, the abstract inspired coffee table strikes a definitive pose in any room. Crafted from solid white concrete, it depicts a solid round structure with geometric edges that emanates a chic and trendy look. It illustrates a creative timeless design that adds a touch of funky flair to it's overall appeal. Upgrade your monotonous living room with this abstract modern creation and accent your dull space. 16" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 16in H |
| Product Material: | Concrete |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472131 |
| Product UPC: | 606114578017 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























