
Modern Walnut Finish Dining Bench with Silky Black Metal Support Bar By Homeroots
The Walnut Dining Bench exudes a polished appeal featuring a Walnut veneer finish with a silky black metal support bar. With a dimension of W85" x D18" x H18", this dining bench is perfect for both indoor and outdoor purposes.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 85in W x 18in D x 18in H |
| Product Material: | Wood, Manufactured |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Veneer |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376322 |
| Product UPC: | 840729160506 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Walnut Finish Dining Bench |
| Dining Bench Silky Black Metal |
| Walnut Finish Dining Bench |
| Bench Silky Black Metal Support |
| Walnut Finish Dining Bench Silky |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,183.75
-65%$1,183.75
$414.31More Images






Modern Walnut Finish Dining Bench with Silky Black Metal Support Bar By Homeroots
The Walnut Dining Bench exudes a polished appeal featuring a Walnut veneer finish with a silky black metal support bar. With a dimension of W85" x D18" x H18", this dining bench is perfect for both indoor and outdoor purposes.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 85in W x 18in D x 18in H |
| Product Material: | Wood, Manufactured |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Veneer |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376322 |
| Product UPC: | 840729160506 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Walnut Finish Dining Bench |
| Dining Bench Silky Black Metal |
| Walnut Finish Dining Bench |
| Bench Silky Black Metal Support |
| Walnut Finish Dining Bench Silky |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Walnut Dining Bench exudes a polished appeal featuring a Walnut veneer finish with a silky black metal support bar. With a dimension of W85" x D18" x H18", this dining bench is perfect for both indoor and outdoor purposes.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 85in W x 18in D x 18in H |
| Product Material: | Wood, Manufactured |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Veneer |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376322 |
| Product UPC: | 840729160506 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Walnut Finish Dining Bench |
| Dining Bench Silky Black Metal |
| Walnut Finish Dining Bench |
| Bench Silky Black Metal Support |
| Walnut Finish Dining Bench Silky |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























