
Modern Walnut Brown Nightstand With Two Drawers By Homeroots - 473028
A depiction of subtle elegance, the Modern Walnut Brown Nightstand with Two Drawers emanates an opulent presence. Handcrafted from solid rubber wood, the nightstand is entirely enveloped in a walnut veneer finish aesthetically outlining the wood grains. The two wide drawers utilizes a slide push to open mechanism to access the contents of the drawer. Smooth round corner edges portrays a sophisticated nightstand that bring to light the refined essence of the entire unit. 18.11" x 15.75" x 23.62"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 18.11 H x 15.75 W x 23.62 D |
| Product Material: | Veneer, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473028 |
| Product UPC: | 606114586982 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Walnut Brown Nightstand Drawers |
| Walnut Brown Nightstand Drawers |
| Modern Walnut Brown Nightstand |
| Brown Nightstand Drawers |
| Walnut Brown Nightstand |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $458.69
-65%$458.69
$160.54More Images




Modern Walnut Brown Nightstand With Two Drawers By Homeroots - 473028
A depiction of subtle elegance, the Modern Walnut Brown Nightstand with Two Drawers emanates an opulent presence. Handcrafted from solid rubber wood, the nightstand is entirely enveloped in a walnut veneer finish aesthetically outlining the wood grains. The two wide drawers utilizes a slide push to open mechanism to access the contents of the drawer. Smooth round corner edges portrays a sophisticated nightstand that bring to light the refined essence of the entire unit. 18.11" x 15.75" x 23.62"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 18.11 H x 15.75 W x 23.62 D |
| Product Material: | Veneer, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473028 |
| Product UPC: | 606114586982 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Walnut Brown Nightstand Drawers |
| Walnut Brown Nightstand Drawers |
| Modern Walnut Brown Nightstand |
| Brown Nightstand Drawers |
| Walnut Brown Nightstand |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A depiction of subtle elegance, the Modern Walnut Brown Nightstand with Two Drawers emanates an opulent presence. Handcrafted from solid rubber wood, the nightstand is entirely enveloped in a walnut veneer finish aesthetically outlining the wood grains. The two wide drawers utilizes a slide push to open mechanism to access the contents of the drawer. Smooth round corner edges portrays a sophisticated nightstand that bring to light the refined essence of the entire unit. 18.11" x 15.75" x 23.62"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 18.11 H x 15.75 W x 23.62 D |
| Product Material: | Veneer, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 473028 |
| Product UPC: | 606114586982 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Walnut Brown Nightstand Drawers |
| Walnut Brown Nightstand Drawers |
| Modern Walnut Brown Nightstand |
| Brown Nightstand Drawers |
| Walnut Brown Nightstand |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























