
Modern Walnut and Black Square Coffee Table with Storage By Homeroots
When brilliant artistry is paired with insightful functionality, the Modern Walnut and Black Square Coffee Table with Four Drawers is formed. Featuring a polished walnut veneer puzzle designed table top, this squared coffee table provides an adequate amount of storage space for all your organizing needs. The puzzle inspired table also comprises of four soft closing hidden drawers with black veneers inserted in between the walnut veneer serving as the base that also displays a delicate contrast to the entire structure. Don't hesitate to incorporate this captivating creation into your contemporary decor for best results. 16" x 39" x 39"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 39in W x 39in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Mdf, Metal |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut, Black |
| Top Color: | Walnut, Black |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 471984 |
| Product UPC: | 606114576549 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Modern Walnut and Black Square Coffee Table with Storage By Homeroots
When brilliant artistry is paired with insightful functionality, the Modern Walnut and Black Square Coffee Table with Four Drawers is formed. Featuring a polished walnut veneer puzzle designed table top, this squared coffee table provides an adequate amount of storage space for all your organizing needs. The puzzle inspired table also comprises of four soft closing hidden drawers with black veneers inserted in between the walnut veneer serving as the base that also displays a delicate contrast to the entire structure. Don't hesitate to incorporate this captivating creation into your contemporary decor for best results. 16" x 39" x 39"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 39in W x 39in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Mdf, Metal |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut, Black |
| Top Color: | Walnut, Black |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 471984 |
| Product UPC: | 606114576549 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When brilliant artistry is paired with insightful functionality, the Modern Walnut and Black Square Coffee Table with Four Drawers is formed. Featuring a polished walnut veneer puzzle designed table top, this squared coffee table provides an adequate amount of storage space for all your organizing needs. The puzzle inspired table also comprises of four soft closing hidden drawers with black veneers inserted in between the walnut veneer serving as the base that also displays a delicate contrast to the entire structure. Don't hesitate to incorporate this captivating creation into your contemporary decor for best results. 16" x 39" x 39"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 39in W x 39in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Mdf, Metal |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut, Black |
| Top Color: | Walnut, Black |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 471984 |
| Product UPC: | 606114576549 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























