
Modern Walnut and Black Metal Rods Round Coffee Table By Homeroots
Make a statement with the Modern Walnut and Black Metal Rods Round Coffee Table and infuse a dash of character and personality into your home. Set out to impress, this circular formed table features a sleek walnut veneer finish on a 36" inch wide diameter tabletop, providing a wide, spacious area adequate for serving and other items. Adding a flair of panache to the entire unit is the rod-shaped black metal base that mellows down the substantial feel of the walnut table top. The geometric aesthetic design combined with the elegant styling makes this an exemplary rustic chic addition to your living area. 14" x 36" x 36"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 36in D x 14in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut, Black |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472128 |
| Product UPC: | 606114577980 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $716.95
-65%$716.95
$250.93More Images







Modern Walnut and Black Metal Rods Round Coffee Table By Homeroots
Make a statement with the Modern Walnut and Black Metal Rods Round Coffee Table and infuse a dash of character and personality into your home. Set out to impress, this circular formed table features a sleek walnut veneer finish on a 36" inch wide diameter tabletop, providing a wide, spacious area adequate for serving and other items. Adding a flair of panache to the entire unit is the rod-shaped black metal base that mellows down the substantial feel of the walnut table top. The geometric aesthetic design combined with the elegant styling makes this an exemplary rustic chic addition to your living area. 14" x 36" x 36"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 36in D x 14in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut, Black |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472128 |
| Product UPC: | 606114577980 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a statement with the Modern Walnut and Black Metal Rods Round Coffee Table and infuse a dash of character and personality into your home. Set out to impress, this circular formed table features a sleek walnut veneer finish on a 36" inch wide diameter tabletop, providing a wide, spacious area adequate for serving and other items. Adding a flair of panache to the entire unit is the rod-shaped black metal base that mellows down the substantial feel of the walnut table top. The geometric aesthetic design combined with the elegant styling makes this an exemplary rustic chic addition to your living area. 14" x 36" x 36"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 36in D x 14in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut, Black |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472128 |
| Product UPC: | 606114577980 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























