
Modern Square Dark Gray Concrete and Steel Coffee Table By Homeroots
Highlight your space with the exquisitely designed Modern Square Dark Gray Concrete and Steel Coffee Table. A collaboration of geometric styling and durability, the substantial stainless steel base supports a solid dark gray fiber reinforced natural concrete table top. To prevent the steel from staining an acrylic sealed finish is applied to the surface. The subtle versatile nature of the coffee table allows it to be featured in any space or room, be it indoors or outdoors. 11" x 34" x 34"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 34in W x 34in D x 11in H |
| Product Material: | Concrete, Steel |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472127 |
| Product UPC: | 606114577973 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Modern Square Dark Gray Concrete and Steel Coffee Table By Homeroots
Highlight your space with the exquisitely designed Modern Square Dark Gray Concrete and Steel Coffee Table. A collaboration of geometric styling and durability, the substantial stainless steel base supports a solid dark gray fiber reinforced natural concrete table top. To prevent the steel from staining an acrylic sealed finish is applied to the surface. The subtle versatile nature of the coffee table allows it to be featured in any space or room, be it indoors or outdoors. 11" x 34" x 34"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 34in W x 34in D x 11in H |
| Product Material: | Concrete, Steel |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472127 |
| Product UPC: | 606114577973 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Highlight your space with the exquisitely designed Modern Square Dark Gray Concrete and Steel Coffee Table. A collaboration of geometric styling and durability, the substantial stainless steel base supports a solid dark gray fiber reinforced natural concrete table top. To prevent the steel from staining an acrylic sealed finish is applied to the surface. The subtle versatile nature of the coffee table allows it to be featured in any space or room, be it indoors or outdoors. 11" x 34" x 34"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 34in W x 34in D x 11in H |
| Product Material: | Concrete, Steel |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472127 |
| Product UPC: | 606114577973 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























