
Modern Small Black and Gold Ceramic Coffee Table By Homeroots
A visual delight offering luxury mixed with function, the Modern Small Black and Gold Ceramic Coffee Table is a timeless curation. Displaying a very minimalistic design, the beautiful round rose gold trim surrounds a classic black ceramic marble table top that radiates sparkling elegance. The tripod styled long tapered metal legs provide utmost stability while replicating the black and gold hues of the marble top, inevitably contributing to it's mid-century style. Enhance the contemporary look of your home with this chic, enchanting piece that perfectly blends into any decor. 16" x 20" x 20"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 16in H |
| Product Material: | Ceramic, Glass, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black, Gold |
| Top Color: | Black Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472146 |
| Product UPC: | 606114578161 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $650.25
-65%$650.25
$227.59More Images





Modern Small Black and Gold Ceramic Coffee Table By Homeroots
A visual delight offering luxury mixed with function, the Modern Small Black and Gold Ceramic Coffee Table is a timeless curation. Displaying a very minimalistic design, the beautiful round rose gold trim surrounds a classic black ceramic marble table top that radiates sparkling elegance. The tripod styled long tapered metal legs provide utmost stability while replicating the black and gold hues of the marble top, inevitably contributing to it's mid-century style. Enhance the contemporary look of your home with this chic, enchanting piece that perfectly blends into any decor. 16" x 20" x 20"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 16in H |
| Product Material: | Ceramic, Glass, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black, Gold |
| Top Color: | Black Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472146 |
| Product UPC: | 606114578161 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A visual delight offering luxury mixed with function, the Modern Small Black and Gold Ceramic Coffee Table is a timeless curation. Displaying a very minimalistic design, the beautiful round rose gold trim surrounds a classic black ceramic marble table top that radiates sparkling elegance. The tripod styled long tapered metal legs provide utmost stability while replicating the black and gold hues of the marble top, inevitably contributing to it's mid-century style. Enhance the contemporary look of your home with this chic, enchanting piece that perfectly blends into any decor. 16" x 20" x 20"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 16in H |
| Product Material: | Ceramic, Glass, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black, Gold |
| Top Color: | Black Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472146 |
| Product UPC: | 606114578161 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























