
Modern Shiny Silver Female Form Sculpture By Homeroots
Strike a pose! This figure is fashioned from ceramic into an elegant posing female shape. It is then finished in an electroplated nickel so metallic, it has a mirrored effect. Alone or in multiples this statue will look great in any room. Console tables, book shelves, pedestals or any other place that an accent is needed, are the perfect places for this piece. Pair with the other figure to complete your look.
Specifications
| Product Dimensions: | 21" H x 9" W x 5" D |
| Product Color: | Electroplated Nickel |
| Product Finish: | Electroplated Nickel |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 384169 |
| Product UPC: | 4512822758893 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Modern Shiny Silver Female Form Sculpture By Homeroots
Strike a pose! This figure is fashioned from ceramic into an elegant posing female shape. It is then finished in an electroplated nickel so metallic, it has a mirrored effect. Alone or in multiples this statue will look great in any room. Console tables, book shelves, pedestals or any other place that an accent is needed, are the perfect places for this piece. Pair with the other figure to complete your look.
Specifications
| Product Dimensions: | 21" H x 9" W x 5" D |
| Product Color: | Electroplated Nickel |
| Product Finish: | Electroplated Nickel |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 384169 |
| Product UPC: | 4512822758893 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Strike a pose! This figure is fashioned from ceramic into an elegant posing female shape. It is then finished in an electroplated nickel so metallic, it has a mirrored effect. Alone or in multiples this statue will look great in any room. Console tables, book shelves, pedestals or any other place that an accent is needed, are the perfect places for this piece. Pair with the other figure to complete your look.
Specifications
| Product Dimensions: | 21" H x 9" W x 5" D |
| Product Color: | Electroplated Nickel |
| Product Finish: | Electroplated Nickel |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 384169 |
| Product UPC: | 4512822758893 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























