
Modern Rustic Black Bench By Homeroots
Sophisticated and rustic at the same time, this Modern Rustic Black Bench is a beautiful mix of styles. Handcrafted of high quality solid woods and wood products, this gorgeous bench features a unique X back and comfortable rolled arms. The shiny jet black finish is distressed with undertones of golden brown for a unique and stylish look. 31" x 44" x 19".
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 44in W x 19in D x 31in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Midnight Rose |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389188 |
| Product UPC: | 4512822870557 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $633.04
-65%$633.04
$221.56More Images




Modern Rustic Black Bench By Homeroots
Sophisticated and rustic at the same time, this Modern Rustic Black Bench is a beautiful mix of styles. Handcrafted of high quality solid woods and wood products, this gorgeous bench features a unique X back and comfortable rolled arms. The shiny jet black finish is distressed with undertones of golden brown for a unique and stylish look. 31" x 44" x 19".
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 44in W x 19in D x 31in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Midnight Rose |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389188 |
| Product UPC: | 4512822870557 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sophisticated and rustic at the same time, this Modern Rustic Black Bench is a beautiful mix of styles. Handcrafted of high quality solid woods and wood products, this gorgeous bench features a unique X back and comfortable rolled arms. The shiny jet black finish is distressed with undertones of golden brown for a unique and stylish look. 31" x 44" x 19".
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 44in W x 19in D x 31in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Midnight Rose |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389188 |
| Product UPC: | 4512822870557 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























