
Modern Round White and Gold Faux Marble Coffee Table By Homeroots
A vision set in stone, the Modern Round White and Gold Faux Marble Coffee Table uses geometric shapes, to achieve an open and airy feel. Not your typical coffee table, the thick faux marble circular table top contrasts beautifully with the linear base framework, constructed from gold powder-coated tubular metal. Highlighting a unique appearance, the sturdy and captivating table adds a modern flair and can spruce up the mundane atmosphere in any space. 14" x 37" x 37"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 37in W x 37in D x 14in H |
| Product Material: | Faux Marble, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White, Gold |
| Top Color: | White Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472136 |
| Product UPC: | 606114578062 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Modern Round White and Gold Faux Marble Coffee Table By Homeroots
A vision set in stone, the Modern Round White and Gold Faux Marble Coffee Table uses geometric shapes, to achieve an open and airy feel. Not your typical coffee table, the thick faux marble circular table top contrasts beautifully with the linear base framework, constructed from gold powder-coated tubular metal. Highlighting a unique appearance, the sturdy and captivating table adds a modern flair and can spruce up the mundane atmosphere in any space. 14" x 37" x 37"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 37in W x 37in D x 14in H |
| Product Material: | Faux Marble, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White, Gold |
| Top Color: | White Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472136 |
| Product UPC: | 606114578062 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A vision set in stone, the Modern Round White and Gold Faux Marble Coffee Table uses geometric shapes, to achieve an open and airy feel. Not your typical coffee table, the thick faux marble circular table top contrasts beautifully with the linear base framework, constructed from gold powder-coated tubular metal. Highlighting a unique appearance, the sturdy and captivating table adds a modern flair and can spruce up the mundane atmosphere in any space. 14" x 37" x 37"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 37in W x 37in D x 14in H |
| Product Material: | Faux Marble, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White, Gold |
| Top Color: | White Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472136 |
| Product UPC: | 606114578062 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























