
Modern Revolving Bar Stool By Homeroots
Truly a crafted beauty, the Modern Revolving Bar Stool is a perfect combination of contemporary and metal coupled with recycled wood. Spin all you want because this stool offers just that and more! Adjust the height to suit any counter top length. The exquisite three legged framework with it's iron circle footrest provides stability and comfort. 29.5" x 15.75" x 14"
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 15.75in W x 14in D x 29.5in H |
| Product Material: | Iron |
| Finish: | Metalworks |
| Product Color: | Multi-Color |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822869032 |
| Product SKU: | 389041 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Modern Revolving Bar Stool By Homeroots
Truly a crafted beauty, the Modern Revolving Bar Stool is a perfect combination of contemporary and metal coupled with recycled wood. Spin all you want because this stool offers just that and more! Adjust the height to suit any counter top length. The exquisite three legged framework with it's iron circle footrest provides stability and comfort. 29.5" x 15.75" x 14"
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 15.75in W x 14in D x 29.5in H |
| Product Material: | Iron |
| Finish: | Metalworks |
| Product Color: | Multi-Color |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822869032 |
| Product SKU: | 389041 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Truly a crafted beauty, the Modern Revolving Bar Stool is a perfect combination of contemporary and metal coupled with recycled wood. Spin all you want because this stool offers just that and more! Adjust the height to suit any counter top length. The exquisite three legged framework with it's iron circle footrest provides stability and comfort. 29.5" x 15.75" x 14"
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 15.75in W x 14in D x 29.5in H |
| Product Material: | Iron |
| Finish: | Metalworks |
| Product Color: | Multi-Color |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822869032 |
| Product SKU: | 389041 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























