
Modern Off-White Concrete and Antique Brass Coffee Table By Homeroots
Bold is beautiful, and so is the Modern Off-White Concrete and Antique Brass Coffee Table. Handcrafted from striking off-white concrete, the table features a smooth circular top positioned over bulky round base that mimics a Roman architectural column design. Also visible are antique brass gold-painted accents that contribute to it's mid-century overall look. Flaunt this ancient modern inspired table in your living and enhance the luxurious appeal of your decor. 18" x 24" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Off-White |
| Top Color: | Off-White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472133 |
| Product UPC: | 606114578031 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $616.90
-65%$616.90
$215.91More Images





Modern Off-White Concrete and Antique Brass Coffee Table By Homeroots
Bold is beautiful, and so is the Modern Off-White Concrete and Antique Brass Coffee Table. Handcrafted from striking off-white concrete, the table features a smooth circular top positioned over bulky round base that mimics a Roman architectural column design. Also visible are antique brass gold-painted accents that contribute to it's mid-century overall look. Flaunt this ancient modern inspired table in your living and enhance the luxurious appeal of your decor. 18" x 24" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Off-White |
| Top Color: | Off-White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472133 |
| Product UPC: | 606114578031 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold is beautiful, and so is the Modern Off-White Concrete and Antique Brass Coffee Table. Handcrafted from striking off-white concrete, the table features a smooth circular top positioned over bulky round base that mimics a Roman architectural column design. Also visible are antique brass gold-painted accents that contribute to it's mid-century overall look. Flaunt this ancient modern inspired table in your living and enhance the luxurious appeal of your decor. 18" x 24" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Off-White |
| Top Color: | Off-White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472133 |
| Product UPC: | 606114578031 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























