
Modern Leather Accent Chair By Homeroots
Although quirky in style, the Modern Leather Accent Chair is unique and comfortable. A strong and durable metal base supports the sleek swan like riveted swivel chair. The foam covered rich brown leather upholstery has been securely fastened with rivets that engulf the entire metallic back seat and base. Spruce up your decor with this edgy and sleek accent chair! 34" x 25"x 16"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25in W x 16in D x 34in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Butler Loft |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389602 |
| Product UPC: | 4512822875149 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Leather Accent Chair |
| Leather Accent Chair |
| Modern Leather Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $599.16
-65%$599.16
$209.71Modern Leather Accent Chair By Homeroots
Although quirky in style, the Modern Leather Accent Chair is unique and comfortable. A strong and durable metal base supports the sleek swan like riveted swivel chair. The foam covered rich brown leather upholstery has been securely fastened with rivets that engulf the entire metallic back seat and base. Spruce up your decor with this edgy and sleek accent chair! 34" x 25"x 16"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25in W x 16in D x 34in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Butler Loft |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389602 |
| Product UPC: | 4512822875149 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Leather Accent Chair |
| Leather Accent Chair |
| Modern Leather Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Although quirky in style, the Modern Leather Accent Chair is unique and comfortable. A strong and durable metal base supports the sleek swan like riveted swivel chair. The foam covered rich brown leather upholstery has been securely fastened with rivets that engulf the entire metallic back seat and base. Spruce up your decor with this edgy and sleek accent chair! 34" x 25"x 16"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 25in W x 16in D x 34in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Butler Loft |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389602 |
| Product UPC: | 4512822875149 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Leather Accent Chair |
| Leather Accent Chair |
| Modern Leather Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























