
Modern Jet Black Coffee Table with Shelf By Homeroots
Stylish and super sturdy with a nod to contemporary minimalist design, the Modern Jet Black Coffee Table with Shelf is an amazingly simple coffee table that will complement your living room. It features a spacious top of 32" x 28", perfect for entertaining guests and a bottom shelf for displaying home decor and storage of remotes, newspapers, and blankets. Made from a high-quality particle board with a wenge black finish. 18" H x 32" W x 28" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 27.5in D x 17.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Top Color: | Black Wengue |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 403740 |
| Product UPC: | 808230120242 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $167.96
-65%$167.96
$58.79More Images





Modern Jet Black Coffee Table with Shelf By Homeroots
Stylish and super sturdy with a nod to contemporary minimalist design, the Modern Jet Black Coffee Table with Shelf is an amazingly simple coffee table that will complement your living room. It features a spacious top of 32" x 28", perfect for entertaining guests and a bottom shelf for displaying home decor and storage of remotes, newspapers, and blankets. Made from a high-quality particle board with a wenge black finish. 18" H x 32" W x 28" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 27.5in D x 17.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Top Color: | Black Wengue |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 403740 |
| Product UPC: | 808230120242 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish and super sturdy with a nod to contemporary minimalist design, the Modern Jet Black Coffee Table with Shelf is an amazingly simple coffee table that will complement your living room. It features a spacious top of 32" x 28", perfect for entertaining guests and a bottom shelf for displaying home decor and storage of remotes, newspapers, and blankets. Made from a high-quality particle board with a wenge black finish. 18" H x 32" W x 28" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 27.5in D x 17.7in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black Wengue |
| Top Color: | Black Wengue |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 403740 |
| Product UPC: | 808230120242 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























