
Modern Hexagonal Glass Top Coffee Table By Homeroots
Simple yet compelling in its geometric design, this Modern Hexagonal Glass Top Coffee Table will be a stylish addition to your living room. Flaunting a clean-lined hexagonal design, this coffee table features a charcoal brown finish to perfection with a glass top to reflect modern sophistication. Meant to serve you for years, this table is crafted with reclaimed elm wood for long-lasting durability and structural strength. Sporting a transparent glass top for decorative elements or serving drinks and snacks to your guests while the lower glass shelf caters to your storage needs. Masterfully designed with simplicity in mind, this coffee table is sure to add style and character to your modern living space. 32” x 18” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 32in W x 18in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Reclaimed Elm Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Elm |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400838 |
| Product UPC: | 808230091535 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Modern Hexagonal Glass Top Coffee Table By Homeroots
Simple yet compelling in its geometric design, this Modern Hexagonal Glass Top Coffee Table will be a stylish addition to your living room. Flaunting a clean-lined hexagonal design, this coffee table features a charcoal brown finish to perfection with a glass top to reflect modern sophistication. Meant to serve you for years, this table is crafted with reclaimed elm wood for long-lasting durability and structural strength. Sporting a transparent glass top for decorative elements or serving drinks and snacks to your guests while the lower glass shelf caters to your storage needs. Masterfully designed with simplicity in mind, this coffee table is sure to add style and character to your modern living space. 32” x 18” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 32in W x 18in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Reclaimed Elm Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Elm |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400838 |
| Product UPC: | 808230091535 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple yet compelling in its geometric design, this Modern Hexagonal Glass Top Coffee Table will be a stylish addition to your living room. Flaunting a clean-lined hexagonal design, this coffee table features a charcoal brown finish to perfection with a glass top to reflect modern sophistication. Meant to serve you for years, this table is crafted with reclaimed elm wood for long-lasting durability and structural strength. Sporting a transparent glass top for decorative elements or serving drinks and snacks to your guests while the lower glass shelf caters to your storage needs. Masterfully designed with simplicity in mind, this coffee table is sure to add style and character to your modern living space. 32” x 18” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 32in W x 18in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Reclaimed Elm Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Elm |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Hexagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400838 |
| Product UPC: | 808230091535 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























