
Modern Grey Concrete and Brown Oak Round Coffee Table By Homeroots
A conversation starter and a vital addition to your living room, the Modern Grey Concrete and Brown Oak Round Coffee Table is a stunning design. Handcrafted from two of the most durable materials, this concrete and wooden combination basks in it's own glorious design. Taking on a unique hemispherical form, the table features a gray concrete base topped with a solid brown Oak wooden top with wood streaks. It's out-of-the-ordinary shape delivers a trendy and elegant looking piece that makes this a smashing hit in any space. Incorporate this industrial chic coffee table in your home to gain a posh and innovative feel. 12" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 12in H |
| Product Material: | Concrete, Solid Wood |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Oak |
| Product Color: | Grey, Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472130 |
| Product UPC: | 606114578000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $671.93
-65%$671.93
$235.18More Images






Modern Grey Concrete and Brown Oak Round Coffee Table By Homeroots
A conversation starter and a vital addition to your living room, the Modern Grey Concrete and Brown Oak Round Coffee Table is a stunning design. Handcrafted from two of the most durable materials, this concrete and wooden combination basks in it's own glorious design. Taking on a unique hemispherical form, the table features a gray concrete base topped with a solid brown Oak wooden top with wood streaks. It's out-of-the-ordinary shape delivers a trendy and elegant looking piece that makes this a smashing hit in any space. Incorporate this industrial chic coffee table in your home to gain a posh and innovative feel. 12" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 12in H |
| Product Material: | Concrete, Solid Wood |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Oak |
| Product Color: | Grey, Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472130 |
| Product UPC: | 606114578000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A conversation starter and a vital addition to your living room, the Modern Grey Concrete and Brown Oak Round Coffee Table is a stunning design. Handcrafted from two of the most durable materials, this concrete and wooden combination basks in it's own glorious design. Taking on a unique hemispherical form, the table features a gray concrete base topped with a solid brown Oak wooden top with wood streaks. It's out-of-the-ordinary shape delivers a trendy and elegant looking piece that makes this a smashing hit in any space. Incorporate this industrial chic coffee table in your home to gain a posh and innovative feel. 12" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 12in H |
| Product Material: | Concrete, Solid Wood |
| Base Material: | Concrete |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Oak |
| Product Color: | Grey, Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472130 |
| Product UPC: | 606114578000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























