
Modern Gray Faux Concrete and Glass Floating Coffee Table By Homeroots
Enliven your home with the Modern Gray Faux Concrete and Glass Floating Coffee Table. Dazzling in form, the table features a gray concrete laminate wood base that sits in between glass integrated legs creating a floating illusion. Incorporated in the center of the table is a semi-hollow compartment perfect those classy centerpieces or to organize your remotes. The sleek contemporary feel of the coffee table can elevate and brighten any space or room. 12" x 47" x 47"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 47in D x 12in H |
| Product Material: | Laminate Wood, Glass |
| Base Material: | Glass |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472137 |
| Product UPC: | 606114578079 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,226.35
-65%$1,226.35
$429.22More Images

Modern Gray Faux Concrete and Glass Floating Coffee Table By Homeroots
Enliven your home with the Modern Gray Faux Concrete and Glass Floating Coffee Table. Dazzling in form, the table features a gray concrete laminate wood base that sits in between glass integrated legs creating a floating illusion. Incorporated in the center of the table is a semi-hollow compartment perfect those classy centerpieces or to organize your remotes. The sleek contemporary feel of the coffee table can elevate and brighten any space or room. 12" x 47" x 47"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 47in D x 12in H |
| Product Material: | Laminate Wood, Glass |
| Base Material: | Glass |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472137 |
| Product UPC: | 606114578079 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enliven your home with the Modern Gray Faux Concrete and Glass Floating Coffee Table. Dazzling in form, the table features a gray concrete laminate wood base that sits in between glass integrated legs creating a floating illusion. Incorporated in the center of the table is a semi-hollow compartment perfect those classy centerpieces or to organize your remotes. The sleek contemporary feel of the coffee table can elevate and brighten any space or room. 12" x 47" x 47"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 47in D x 12in H |
| Product Material: | Laminate Wood, Glass |
| Base Material: | Glass |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472137 |
| Product UPC: | 606114578079 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























