
Modern Gray Concrete and Black Metal Coffee Table By Homeroots
Amplify the trendy aspect of your home with the Modern Gray Concrete and Black Metal Coffee Table. Featuring a rare exceptional form, the table comprises of a solid black brushed metal base that holds a hollow gray concrete block top. The unique open shelf allows for random storage options, while the brass leg tips provide accents contrasting the black solid tubular base enhancing the overall look of the table. Include this stylish concrete and metal concoction into your living space for a resilient and functional appeal. 18" x 25" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 25in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472129 |
| Product UPC: | 606114577997 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $713.29
-65%$713.29
$249.65More Images




Modern Gray Concrete and Black Metal Coffee Table By Homeroots
Amplify the trendy aspect of your home with the Modern Gray Concrete and Black Metal Coffee Table. Featuring a rare exceptional form, the table comprises of a solid black brushed metal base that holds a hollow gray concrete block top. The unique open shelf allows for random storage options, while the brass leg tips provide accents contrasting the black solid tubular base enhancing the overall look of the table. Include this stylish concrete and metal concoction into your living space for a resilient and functional appeal. 18" x 25" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 25in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472129 |
| Product UPC: | 606114577997 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Amplify the trendy aspect of your home with the Modern Gray Concrete and Black Metal Coffee Table. Featuring a rare exceptional form, the table comprises of a solid black brushed metal base that holds a hollow gray concrete block top. The unique open shelf allows for random storage options, while the brass leg tips provide accents contrasting the black solid tubular base enhancing the overall look of the table. Include this stylish concrete and metal concoction into your living space for a resilient and functional appeal. 18" x 25" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 25in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472129 |
| Product UPC: | 606114577997 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























