
Modern Gray and Silver Faux Snakeskin Desk By Homeroots
An embodiment of style the Modern Gray and White Faux Snakeskin Desk portrays a pleasant merge of exotic chic and contemporary profile. An all natural gray worktop in an invigorating reptilian print balances well on the slender matte silver tone frame. Set the tone for a clutter free zone with this sensational desktop that includes two drawers for concealment and drawer styled sliding keyboard component. Bring home the glam quotient with this eclectic and versatile desk. 30.5" x 42.75" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 42.75 W x 21 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,P Iron Tube,Polyvinyl Chloride,Felt |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Country chic style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402070 |
| Product UPC: | 808230103856 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Silver Faux Snakeskin Desk |
| Silver Faux Snakeskin Desk |
| Faux Snakeskin Desk |
| Modern Gray Silver Faux Snakeskin |
| Gray Silver Faux Snakeskin |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $330.71
-65%$330.71
$115.75More Images








Modern Gray and Silver Faux Snakeskin Desk By Homeroots
An embodiment of style the Modern Gray and White Faux Snakeskin Desk portrays a pleasant merge of exotic chic and contemporary profile. An all natural gray worktop in an invigorating reptilian print balances well on the slender matte silver tone frame. Set the tone for a clutter free zone with this sensational desktop that includes two drawers for concealment and drawer styled sliding keyboard component. Bring home the glam quotient with this eclectic and versatile desk. 30.5" x 42.75" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 42.75 W x 21 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,P Iron Tube,Polyvinyl Chloride,Felt |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Country chic style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402070 |
| Product UPC: | 808230103856 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Silver Faux Snakeskin Desk |
| Silver Faux Snakeskin Desk |
| Faux Snakeskin Desk |
| Modern Gray Silver Faux Snakeskin |
| Gray Silver Faux Snakeskin |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An embodiment of style the Modern Gray and White Faux Snakeskin Desk portrays a pleasant merge of exotic chic and contemporary profile. An all natural gray worktop in an invigorating reptilian print balances well on the slender matte silver tone frame. Set the tone for a clutter free zone with this sensational desktop that includes two drawers for concealment and drawer styled sliding keyboard component. Bring home the glam quotient with this eclectic and versatile desk. 30.5" x 42.75" x 21"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 42.75 W x 21 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,P Iron Tube,Polyvinyl Chloride,Felt |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Country chic style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402070 |
| Product UPC: | 808230103856 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Silver Faux Snakeskin Desk |
| Silver Faux Snakeskin Desk |
| Faux Snakeskin Desk |
| Modern Gray Silver Faux Snakeskin |
| Gray Silver Faux Snakeskin |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























