
Modern Gray and Gold Writing Desk with Storage By Homeroots
Bring a unique designer look to your space with this Modern Gray and Gold Writing Desk with Storage. Crafted from a selection of wood and veneers the table offers a vast writing space and two hidden storage compartments to help keep the table organized invariably setting you free from complications. An X frame golden base completes the contemporary styling and gives the rustic wood grain a great visual contrast. PLace it in your open concept living space for a convenient work station or in your home office to make a statement, this dual tone marvel is an easy way to add practical yet sophisticated elegegance into your room. 30.5" x 45" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 45 W x 24 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | eng wood,birch veneer,powder-coated iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402051 |
| Product UPC: | 808230103665 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Gold Writing Desk Storage |
| Modern Gray Gold Writing Desk |
| Gold Writing Desk Storage |
| Gray Gold Writing Desk |
| Writing Desk Storage |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $530.85
-65%$530.85
$185.80More Images








Modern Gray and Gold Writing Desk with Storage By Homeroots
Bring a unique designer look to your space with this Modern Gray and Gold Writing Desk with Storage. Crafted from a selection of wood and veneers the table offers a vast writing space and two hidden storage compartments to help keep the table organized invariably setting you free from complications. An X frame golden base completes the contemporary styling and gives the rustic wood grain a great visual contrast. PLace it in your open concept living space for a convenient work station or in your home office to make a statement, this dual tone marvel is an easy way to add practical yet sophisticated elegegance into your room. 30.5" x 45" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 45 W x 24 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | eng wood,birch veneer,powder-coated iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402051 |
| Product UPC: | 808230103665 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Gold Writing Desk Storage |
| Modern Gray Gold Writing Desk |
| Gold Writing Desk Storage |
| Gray Gold Writing Desk |
| Writing Desk Storage |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a unique designer look to your space with this Modern Gray and Gold Writing Desk with Storage. Crafted from a selection of wood and veneers the table offers a vast writing space and two hidden storage compartments to help keep the table organized invariably setting you free from complications. An X frame golden base completes the contemporary styling and gives the rustic wood grain a great visual contrast. PLace it in your open concept living space for a convenient work station or in your home office to make a statement, this dual tone marvel is an easy way to add practical yet sophisticated elegegance into your room. 30.5" x 45" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 45 W x 24 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | eng wood,birch veneer,powder-coated iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402051 |
| Product UPC: | 808230103665 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gray Gold Writing Desk Storage |
| Modern Gray Gold Writing Desk |
| Gold Writing Desk Storage |
| Gray Gold Writing Desk |
| Writing Desk Storage |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























