
Modern Gray and Black Round Coffee Table By Homeroots
This Modern Gray and Black Round Coffee Table is the perfect way to add some much needed design and utility to any space in your home. The geometric and minimalist open base of the table is made from the highest quality steel and is colored to a powdered jet black finish. The table top itself is made from wood and oak veneer that is beautifully stained with a light gray that has a wash over it and lets the grains show through it. The shape of the table top is round and it has a raised outer edge lip all around to prevent items from sliding off. Masterfully modern, this coffee table is a striking and fabulous centerpiece that will bring a contemporary feel to your space. 15.75" H x 35.44" W x 35.44" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35.44in W x 35.44in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Oak |
| Product Color: | Gray |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400547 |
| Product UPC: | 808230088627 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $313.24
-65%$313.24
$109.63More Images





Modern Gray and Black Round Coffee Table By Homeroots
This Modern Gray and Black Round Coffee Table is the perfect way to add some much needed design and utility to any space in your home. The geometric and minimalist open base of the table is made from the highest quality steel and is colored to a powdered jet black finish. The table top itself is made from wood and oak veneer that is beautifully stained with a light gray that has a wash over it and lets the grains show through it. The shape of the table top is round and it has a raised outer edge lip all around to prevent items from sliding off. Masterfully modern, this coffee table is a striking and fabulous centerpiece that will bring a contemporary feel to your space. 15.75" H x 35.44" W x 35.44" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35.44in W x 35.44in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Oak |
| Product Color: | Gray |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400547 |
| Product UPC: | 808230088627 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Modern Gray and Black Round Coffee Table is the perfect way to add some much needed design and utility to any space in your home. The geometric and minimalist open base of the table is made from the highest quality steel and is colored to a powdered jet black finish. The table top itself is made from wood and oak veneer that is beautifully stained with a light gray that has a wash over it and lets the grains show through it. The shape of the table top is round and it has a raised outer edge lip all around to prevent items from sliding off. Masterfully modern, this coffee table is a striking and fabulous centerpiece that will bring a contemporary feel to your space. 15.75" H x 35.44" W x 35.44" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35.44in W x 35.44in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Oak |
| Product Color: | Gray |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400547 |
| Product UPC: | 808230088627 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























