
Modern Glossy White Desk By Homeroots
Clean cut form and construction, creates the Modern Glossy White Desk. Crafted from selected rubber wood and mahogany wood solids, the entire desk is propped on four iron legs which resonates a very classic style. The smooth glossy white finish coating consolidates the entire unit as a whole. Two smooth gliding drawers with cut out handles provide for storage access. Versatile in design the desk can be used either in your living room, bedroom or even double up as your work table. 30.5" x 40" x 22"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 40 W x 22 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Glossy White |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389450 |
| Product UPC: | 4512822873459 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







Modern Glossy White Desk By Homeroots
Clean cut form and construction, creates the Modern Glossy White Desk. Crafted from selected rubber wood and mahogany wood solids, the entire desk is propped on four iron legs which resonates a very classic style. The smooth glossy white finish coating consolidates the entire unit as a whole. Two smooth gliding drawers with cut out handles provide for storage access. Versatile in design the desk can be used either in your living room, bedroom or even double up as your work table. 30.5" x 40" x 22"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 40 W x 22 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Glossy White |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389450 |
| Product UPC: | 4512822873459 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clean cut form and construction, creates the Modern Glossy White Desk. Crafted from selected rubber wood and mahogany wood solids, the entire desk is propped on four iron legs which resonates a very classic style. The smooth glossy white finish coating consolidates the entire unit as a whole. Two smooth gliding drawers with cut out handles provide for storage access. Versatile in design the desk can be used either in your living room, bedroom or even double up as your work table. 30.5" x 40" x 22"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.5 H x 40 W x 22 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Glossy White |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389450 |
| Product UPC: | 4512822873459 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























