
Modern Glass Top Desk By Homeroots
Revolutionize your workspace with the Modern Glass Top Desk. Slender golden criss cross metal framework shapes the base design while the extensive glass table top provides ample work space fulfilling all your office requirements. Place this desk in your open concept living space as a crafting desk or in your entryway to exhibit your masterpieces. The versatile form blends beautifully in a sophisticated home office decor while remaining constant to it's purpose. 30.25" x 40" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 40 W x 20 D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | temp glass,powder-coated iron |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402046 |
| Product UPC: | 808230103610 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Dezby Modern Glass Desk |
| Modern Glass Desk |
| Dezby Modern Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Modern Glass Top Desk By Homeroots
Revolutionize your workspace with the Modern Glass Top Desk. Slender golden criss cross metal framework shapes the base design while the extensive glass table top provides ample work space fulfilling all your office requirements. Place this desk in your open concept living space as a crafting desk or in your entryway to exhibit your masterpieces. The versatile form blends beautifully in a sophisticated home office decor while remaining constant to it's purpose. 30.25" x 40" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 40 W x 20 D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | temp glass,powder-coated iron |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402046 |
| Product UPC: | 808230103610 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Dezby Modern Glass Desk |
| Modern Glass Desk |
| Dezby Modern Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revolutionize your workspace with the Modern Glass Top Desk. Slender golden criss cross metal framework shapes the base design while the extensive glass table top provides ample work space fulfilling all your office requirements. Place this desk in your open concept living space as a crafting desk or in your entryway to exhibit your masterpieces. The versatile form blends beautifully in a sophisticated home office decor while remaining constant to it's purpose. 30.25" x 40" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 40 W x 20 D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | temp glass,powder-coated iron |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402046 |
| Product UPC: | 808230103610 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Dezby Modern Glass Desk |
| Modern Glass Desk |
| Dezby Modern Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























