
Modern Geo Black and Walnut Sofa Table with Magazine Holder By Homeroots
Add style and décor to your modern home entertaining space, with this Modern Geo Black and Walnut Sofa Table with Magazine Holder. The open geometric design and striking color combination of black and walnut brown will work great in your lounge area or living space. Crafted of MDF wood and powder-coated metal frame with a faux-leather magazine holder, this table is built to last. This offers more space for organizing your magazines, newspapers, or books with its modern leather magazine holder. The scratch-resistant sofa table offers comfort and durability, and a great way to enjoy this while entertaining your family or friends. This sofa table will be an additional impressive modern touch to your modern living space. 18” X 43” X 21”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 43in W x 21in D x 18in H |
| Product Material: | Metal Powder-Coated / Faux-Leather / Mdf / Canvas |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Top: Walnut |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400722 |
| Product UPC: | 808230090378 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Modern Geo Black and Walnut Sofa Table with Magazine Holder By Homeroots
Add style and décor to your modern home entertaining space, with this Modern Geo Black and Walnut Sofa Table with Magazine Holder. The open geometric design and striking color combination of black and walnut brown will work great in your lounge area or living space. Crafted of MDF wood and powder-coated metal frame with a faux-leather magazine holder, this table is built to last. This offers more space for organizing your magazines, newspapers, or books with its modern leather magazine holder. The scratch-resistant sofa table offers comfort and durability, and a great way to enjoy this while entertaining your family or friends. This sofa table will be an additional impressive modern touch to your modern living space. 18” X 43” X 21”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 43in W x 21in D x 18in H |
| Product Material: | Metal Powder-Coated / Faux-Leather / Mdf / Canvas |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Top: Walnut |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400722 |
| Product UPC: | 808230090378 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add style and décor to your modern home entertaining space, with this Modern Geo Black and Walnut Sofa Table with Magazine Holder. The open geometric design and striking color combination of black and walnut brown will work great in your lounge area or living space. Crafted of MDF wood and powder-coated metal frame with a faux-leather magazine holder, this table is built to last. This offers more space for organizing your magazines, newspapers, or books with its modern leather magazine holder. The scratch-resistant sofa table offers comfort and durability, and a great way to enjoy this while entertaining your family or friends. This sofa table will be an additional impressive modern touch to your modern living space. 18” X 43” X 21”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 43in W x 21in D x 18in H |
| Product Material: | Metal Powder-Coated / Faux-Leather / Mdf / Canvas |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Top: Walnut |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400722 |
| Product UPC: | 808230090378 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























