
Modern Geo Black and Walnut Bar Dining Table By Homeroots
Create a modern contemporary entertaining space for your home, with this Modern Geo Black and Walnut Bar Dining Table. The open geometric design and striking color combination of black and walnut brown will work great in your kitchen, dining room, or lounge area. Crafted of MDF wood and metal, this table is built to last. The scratch-resistant dining set offers comfort and durability, and a great way to enjoy this with your family or friends. This bar table will be an additional impressive modern touch to your space. 34” X 41” X 22”
Specifications
| Product Category: | Dining Tables |
| Product Dimensions: | 41in W x 22in D x 34in H |
| Product Material: | Metal Powder-Coated / Faux-Leather / Mdf Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Top: Walnut |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400791 |
| Product UPC: | 808230091061 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Modern Geo Black and Walnut Bar Dining Table By Homeroots
Create a modern contemporary entertaining space for your home, with this Modern Geo Black and Walnut Bar Dining Table. The open geometric design and striking color combination of black and walnut brown will work great in your kitchen, dining room, or lounge area. Crafted of MDF wood and metal, this table is built to last. The scratch-resistant dining set offers comfort and durability, and a great way to enjoy this with your family or friends. This bar table will be an additional impressive modern touch to your space. 34” X 41” X 22”
Specifications
| Product Category: | Dining Tables |
| Product Dimensions: | 41in W x 22in D x 34in H |
| Product Material: | Metal Powder-Coated / Faux-Leather / Mdf Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Top: Walnut |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400791 |
| Product UPC: | 808230091061 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a modern contemporary entertaining space for your home, with this Modern Geo Black and Walnut Bar Dining Table. The open geometric design and striking color combination of black and walnut brown will work great in your kitchen, dining room, or lounge area. Crafted of MDF wood and metal, this table is built to last. The scratch-resistant dining set offers comfort and durability, and a great way to enjoy this with your family or friends. This bar table will be an additional impressive modern touch to your space. 34” X 41” X 22”
Specifications
| Product Category: | Dining Tables |
| Product Dimensions: | 41in W x 22in D x 34in H |
| Product Material: | Metal Powder-Coated / Faux-Leather / Mdf Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Top: Walnut |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400791 |
| Product UPC: | 808230091061 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























