
Modern Geo Black and Brown Leather Multipurpose Table By Homeroots
Add style and décor to your modern home entertaining space, with this Modern Geo Black and Brown Leather Multipurpose Table. The open geometric design and striking color combination of black and brown leather top will work great in your lounge area, living room, and bedroom as well. Crafted of faux-leather top and metal frame, this multiple-purpose table is built to last. The multiple-purpose table offers comfort and durability, and a great way to enjoy this while entertaining your family or friends. This multi-purpose table will be an additional impressive modern touch to your modern living space. 18” X 43” X 21”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 46in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Frame: Metal (Powder-Coated) / Seat: Faux-Leather |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Upholstery: Brown |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400790 |
| Product UPC: | 808230091054 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Modern Geo Black and Brown Leather Multipurpose Table By Homeroots
Add style and décor to your modern home entertaining space, with this Modern Geo Black and Brown Leather Multipurpose Table. The open geometric design and striking color combination of black and brown leather top will work great in your lounge area, living room, and bedroom as well. Crafted of faux-leather top and metal frame, this multiple-purpose table is built to last. The multiple-purpose table offers comfort and durability, and a great way to enjoy this while entertaining your family or friends. This multi-purpose table will be an additional impressive modern touch to your modern living space. 18” X 43” X 21”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 46in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Frame: Metal (Powder-Coated) / Seat: Faux-Leather |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Upholstery: Brown |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400790 |
| Product UPC: | 808230091054 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add style and décor to your modern home entertaining space, with this Modern Geo Black and Brown Leather Multipurpose Table. The open geometric design and striking color combination of black and brown leather top will work great in your lounge area, living room, and bedroom as well. Crafted of faux-leather top and metal frame, this multiple-purpose table is built to last. The multiple-purpose table offers comfort and durability, and a great way to enjoy this while entertaining your family or friends. This multi-purpose table will be an additional impressive modern touch to your modern living space. 18” X 43” X 21”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 46in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Frame: Metal (Powder-Coated) / Seat: Faux-Leather |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Faux Leather |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Frame: Matte Black, Upholstery: Brown |
| Finish: | Powder-Coated |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400790 |
| Product UPC: | 808230091054 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























