
Modern Farmhouse White Six Drawer Dresser By Homeroots
Looking for a charming and stylish dresser to complete the bedroom? Then this Modern Farmhouse White Six Drawer Dresser is perfect for you! The dresser has two slim drawers at the top and then four large drawers, making it very versatile for all your storage needs. It has an all-white design, molded edging, and black knobs, which gives out a minimalistic but chic vibe. The measurements are 33.46" x 57.09" x 19.69".
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 57.09in W x 19.69in D x 33.46in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Painted |
| Product Color: | White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822847924 |
| Product SKU: | 387806 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Farmhouse White Drawer Dresser |
| Farmhouse White Drawer Dresser |
| Modern Farmhouse White Drawer |
| White Drawer Dresser |
| Farmhouse White Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,036.84
-65%$1,036.84
$362.89More Images







Modern Farmhouse White Six Drawer Dresser By Homeroots
Looking for a charming and stylish dresser to complete the bedroom? Then this Modern Farmhouse White Six Drawer Dresser is perfect for you! The dresser has two slim drawers at the top and then four large drawers, making it very versatile for all your storage needs. It has an all-white design, molded edging, and black knobs, which gives out a minimalistic but chic vibe. The measurements are 33.46" x 57.09" x 19.69".
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 57.09in W x 19.69in D x 33.46in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Painted |
| Product Color: | White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822847924 |
| Product SKU: | 387806 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Farmhouse White Drawer Dresser |
| Farmhouse White Drawer Dresser |
| Modern Farmhouse White Drawer |
| White Drawer Dresser |
| Farmhouse White Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Looking for a charming and stylish dresser to complete the bedroom? Then this Modern Farmhouse White Six Drawer Dresser is perfect for you! The dresser has two slim drawers at the top and then four large drawers, making it very versatile for all your storage needs. It has an all-white design, molded edging, and black knobs, which gives out a minimalistic but chic vibe. The measurements are 33.46" x 57.09" x 19.69".
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 57.09in W x 19.69in D x 33.46in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Painted |
| Product Color: | White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822847924 |
| Product SKU: | 387806 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Farmhouse White Drawer Dresser |
| Farmhouse White Drawer Dresser |
| Modern Farmhouse White Drawer |
| White Drawer Dresser |
| Farmhouse White Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























