
Modern Farmhouse Rustic Natural Accent Storage Cabinet By Homeroots
Accented with updated black hardware and legs, this Modern Farmhouse Rustic Natural Accent Storage Cabinet is a great look for you living room, dining room, kitchen, bedroom or office. This casual chic cabinet is made of reclaimed wood with it's natural knots and grains and finished to keep the natural light wood coloration. Double doors feature X-shaped paneling reminiscent of barn doors that combined with the black iron accents creates a rustic statement with edgy flair. 30.5" x 36" x 19.5"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 36in W x 19.5in D x 30.5in H |
| Product Material: | Reclaimed Fir,Eng Wood, Iron |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Whitewashed finish w/ dark-stained interior and back |
| Product Color: | Off-White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099951 |
| Product SKU: | 401680 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic Natural Accent Storage Cabinet |
| Farmhouse Rustic Natural Accent Storage |
| Natural Accent Storage Cabinet |
| Rustic Natural Accent Storage |
| Accent Storage Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $433.99
-65%$433.99
$151.90More Images








Modern Farmhouse Rustic Natural Accent Storage Cabinet By Homeroots
Accented with updated black hardware and legs, this Modern Farmhouse Rustic Natural Accent Storage Cabinet is a great look for you living room, dining room, kitchen, bedroom or office. This casual chic cabinet is made of reclaimed wood with it's natural knots and grains and finished to keep the natural light wood coloration. Double doors feature X-shaped paneling reminiscent of barn doors that combined with the black iron accents creates a rustic statement with edgy flair. 30.5" x 36" x 19.5"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 36in W x 19.5in D x 30.5in H |
| Product Material: | Reclaimed Fir,Eng Wood, Iron |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Whitewashed finish w/ dark-stained interior and back |
| Product Color: | Off-White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099951 |
| Product SKU: | 401680 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic Natural Accent Storage Cabinet |
| Farmhouse Rustic Natural Accent Storage |
| Natural Accent Storage Cabinet |
| Rustic Natural Accent Storage |
| Accent Storage Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accented with updated black hardware and legs, this Modern Farmhouse Rustic Natural Accent Storage Cabinet is a great look for you living room, dining room, kitchen, bedroom or office. This casual chic cabinet is made of reclaimed wood with it's natural knots and grains and finished to keep the natural light wood coloration. Double doors feature X-shaped paneling reminiscent of barn doors that combined with the black iron accents creates a rustic statement with edgy flair. 30.5" x 36" x 19.5"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 36in W x 19.5in D x 30.5in H |
| Product Material: | Reclaimed Fir,Eng Wood, Iron |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Whitewashed finish w/ dark-stained interior and back |
| Product Color: | Off-White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099951 |
| Product SKU: | 401680 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic Natural Accent Storage Cabinet |
| Farmhouse Rustic Natural Accent Storage |
| Natural Accent Storage Cabinet |
| Rustic Natural Accent Storage |
| Accent Storage Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























