
Modern Elegance Walnut Oval and Black Coffee Table By Homeroots
Update your room in style with the Modern Elegance Walnut Oval and Black Coffee Table . This 47" oval table has a walnut finish veneer tabletop that rests on an open and airy minimalist designed black steel base. The combination of rustic and industrial is brings a fresh and updated look to modernize your space. 15.75" X 23.63" X 47.25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 23.63in W x 47.25in D x 15.75in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneered, Steel base |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370464 |
| Product UPC: | 4512839462165 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Oval Black Coffee Table |
| Modern Elegance Walnut Oval |
| Elegance Walnut Oval Black Coffee |
| Modern Elegance Walnut Oval Black |
| Oval Black Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $491.08
-65%$491.08
$171.88More Images





Modern Elegance Walnut Oval and Black Coffee Table By Homeroots
Update your room in style with the Modern Elegance Walnut Oval and Black Coffee Table . This 47" oval table has a walnut finish veneer tabletop that rests on an open and airy minimalist designed black steel base. The combination of rustic and industrial is brings a fresh and updated look to modernize your space. 15.75" X 23.63" X 47.25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 23.63in W x 47.25in D x 15.75in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneered, Steel base |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370464 |
| Product UPC: | 4512839462165 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Oval Black Coffee Table |
| Modern Elegance Walnut Oval |
| Elegance Walnut Oval Black Coffee |
| Modern Elegance Walnut Oval Black |
| Oval Black Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Update your room in style with the Modern Elegance Walnut Oval and Black Coffee Table . This 47" oval table has a walnut finish veneer tabletop that rests on an open and airy minimalist designed black steel base. The combination of rustic and industrial is brings a fresh and updated look to modernize your space. 15.75" X 23.63" X 47.25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 23.63in W x 47.25in D x 15.75in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneered, Steel base |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370464 |
| Product UPC: | 4512839462165 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Oval Black Coffee Table |
| Modern Elegance Walnut Oval |
| Elegance Walnut Oval Black Coffee |
| Modern Elegance Walnut Oval Black |
| Oval Black Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























