
Modern Dark Mango Acacia and Brass Coffee Table By Homeroots
Highlighting a grandiose style with streamlined profile is the Modern Dark Mango Acacia and Brass Coffee Table. Adorning the drawer fronts is a subtle mitered edge checkerboard pattern whilst the drawer pull handles and spindle legged base displays an antique brass finish. The base also includes a triangular framework that provides a strong geometric support to the entire table. Keep you palate unique with this versatile and low profile coffee table, covered in a lustrous dark mango acacia veneer coat it also provides ample storage space and can easily fit into any style like mid-century or rustic farmhouse. 16.5" x 52.8" x 25.5
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 52.8in W x 25.5in D x 16.5in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Dark mango, Antique brass |
| Top Color: | Dark mango |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472143 |
| Product UPC: | 606114578130 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,042.90
-65%$1,042.90
$365.01More Images





Modern Dark Mango Acacia and Brass Coffee Table By Homeroots
Highlighting a grandiose style with streamlined profile is the Modern Dark Mango Acacia and Brass Coffee Table. Adorning the drawer fronts is a subtle mitered edge checkerboard pattern whilst the drawer pull handles and spindle legged base displays an antique brass finish. The base also includes a triangular framework that provides a strong geometric support to the entire table. Keep you palate unique with this versatile and low profile coffee table, covered in a lustrous dark mango acacia veneer coat it also provides ample storage space and can easily fit into any style like mid-century or rustic farmhouse. 16.5" x 52.8" x 25.5
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 52.8in W x 25.5in D x 16.5in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Dark mango, Antique brass |
| Top Color: | Dark mango |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472143 |
| Product UPC: | 606114578130 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Highlighting a grandiose style with streamlined profile is the Modern Dark Mango Acacia and Brass Coffee Table. Adorning the drawer fronts is a subtle mitered edge checkerboard pattern whilst the drawer pull handles and spindle legged base displays an antique brass finish. The base also includes a triangular framework that provides a strong geometric support to the entire table. Keep you palate unique with this versatile and low profile coffee table, covered in a lustrous dark mango acacia veneer coat it also provides ample storage space and can easily fit into any style like mid-century or rustic farmhouse. 16.5" x 52.8" x 25.5
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 52.8in W x 25.5in D x 16.5in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Dark mango, Antique brass |
| Top Color: | Dark mango |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472143 |
| Product UPC: | 606114578130 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























