
Modern Dark Gray Concrete and Black Steel Coffee Table By Homeroots
Industrially chic inclined the Modern Dark Gray Concrete and Black Powder Coated Steel Coffee Table is an ideal choice to enhance modern inspired décor. Thoughtfully designed for indoor and outdoor use, the table features a smooth rectangular dark gray concrete top that's wide and spacious enough to serve food and play games. Supporting the sleek top are two brilliant black powder coated steel metal legs that practically forms two right angles on each side. Both rust and stain resistant, the base is also incorporated with foot caps to steer clear of scratches on your floor. A perfect and inexpensive piece to enrich the modern rustic mood of your home whilst complementing the existing decor. 18" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472135 |
| Product UPC: | 606114578055 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Modern Dark Gray Concrete and Black Steel Coffee Table By Homeroots
Industrially chic inclined the Modern Dark Gray Concrete and Black Powder Coated Steel Coffee Table is an ideal choice to enhance modern inspired décor. Thoughtfully designed for indoor and outdoor use, the table features a smooth rectangular dark gray concrete top that's wide and spacious enough to serve food and play games. Supporting the sleek top are two brilliant black powder coated steel metal legs that practically forms two right angles on each side. Both rust and stain resistant, the base is also incorporated with foot caps to steer clear of scratches on your floor. A perfect and inexpensive piece to enrich the modern rustic mood of your home whilst complementing the existing decor. 18" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472135 |
| Product UPC: | 606114578055 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Industrially chic inclined the Modern Dark Gray Concrete and Black Powder Coated Steel Coffee Table is an ideal choice to enhance modern inspired décor. Thoughtfully designed for indoor and outdoor use, the table features a smooth rectangular dark gray concrete top that's wide and spacious enough to serve food and play games. Supporting the sleek top are two brilliant black powder coated steel metal legs that practically forms two right angles on each side. Both rust and stain resistant, the base is also incorporated with foot caps to steer clear of scratches on your floor. A perfect and inexpensive piece to enrich the modern rustic mood of your home whilst complementing the existing decor. 18" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472135 |
| Product UPC: | 606114578055 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























